Our Mission
  Contact Us
  Concert Series
  Open Workshops
  Onsite Workshops
  Become a Member
  Support
  Past Events
  Links


Nameless Sound was established in 2001 to present the best of international contemporary music and to support the exploration of new methods in arts education

Nameless Sound presents concerts by premier artists in the world of creative music. In addition, Nameless Sound artists work directly with students from Houston’s public schools, community centers, and homeless shelters. Nameless Sound’s educational work helps to nurture a new generation of artists and inspire tomorrow’s creative thinkers
.

CONNECT
Blog
Facebook

Twitter
Flickr


Your generous donation supports our concert programming and educational initiatives!

[Click here to become a member online]

  









 
  Susan Alcorn and Joe McPhee at MECA 
  Peter Brotzmann solo at James Turrell's 'Twilight Epiphany' Skyspace at Rice

Nameless Sound's Past Events
October 22, 2016
Second Ward - A Bicycle Opera (reprise)
created by Kaffe Matthews
bikes provided at the Firestation #2

August 17, 2016
Search & Reflect: Performance
MECA
David Dove (Houston, TX) - trombone
David Feil (Houston, TX) - voice
William Gray
(Houston, TX)
Justin Jones (Houston, TX) - voice
John Kennedy
(Houston, TX)
Andrew Kotarba (Houston, TX)
Mary Manning (Houston, TX)
Gabriel Martinez (Houston, TX)
Rebecca Novak (Houston, TX)
Alauna Rubin
(Houston, TX)
Gail Schorre (Houston, TX) - piano
Misha Tsypin
(Houston, TX)
Joe Wozny (Houston, TX) - guitar

May 8, 2016
Dave Burrell with Steve Swell performing Turning Point
Sanders Hall, Christ Church Cathedral
Dave Burrell (Philadelphia, PA) - piano
Steve Swell (New York, NY) - trombone


May 7, 2016
Dave Burrell's Full Blown Duo featuring Andrew Cyrille
Sanders Hall, Christ Church Cathedral
Dave Burrell (Philadelphia, PA) - piano
Andrew Cyrille (Montclaire, NJ) - drums, percussion

April 24, 2016
Improvisation Workshop & The Gathering with Maggie Nicols
at MECA

Maggie Nicols (Cardiff, Wales) - voice

April 22, 2016
Maggie Nicols
at Richmond Hall
Solo: Maggie Nicols
Duo: Maggie Nicols/Ivette Román-Roberto
Ensemble: Maggie Nicols/Ivette Román-Roberto/Keisha Cassel/Sandy Ewen/Sonia Flores/Emily Nelson/Rebecca Novak
Maggie Nicols (Cardiff, Wales) - voice
Ivette Román-Roberto (San Juan, PR) - voice
Keisha Cassel (Houston, TX) - violin
Sandy Ewen (Houston, TX) - guitar
Sonia Flores (Houston, TX) - double bass, voice
Emily Nelson (Houston, TX) - flute
Rebecca Novak (Houston, TX) - cornet, vases


March 30, 2016
The Necks

at MATCH

Chris Abrahams (Australia) - piano
Tony Buck (Australia) - drums
Lloyd Swanton (Australia) - double bass

February 19, 2016
Olivia Block

at MECA

Olivia Block (Chicago, IL) -
performing a multi-channel, in the dark, surround version of her composition Aberration of Light

February 12, 2016
Proler Percussion Ensemble

at Tony Marron Park


November 29th, 2015
Michel Doneda/
Tatsuya Nakatani
at MATCH

Michel Doneda (Toulouse, France) - soprano & sopranino saxophones
Tatsuya Nakatani (Japan/Easton, PA) - percussion

November 5th, 2015
Tetuzi Akiyama/
Bryan Eubanks/Jason Kahn/Toshimaru Nakamura
at MATCH

Tetuzi Akiyama (Tokyo, Japan) – guitar
Bryan Eubanks (US/Berlin, Germany) – saxophone, electronics
Jason Kahn (US/Zürich, Switzerland) – drums, percussion
Toshimaru Nakamura (Tokyo, Japan) – no-input mixing board

September 23rd, 2015
Akio Suzuki & Aki Onda
at MECA

Akio Suzuki (Kyotango, Japan) - handmade instruments, found objects
Aki Onda (New York, NY) - tapes, electronics, radio, found objects

September 22rd, 2015
Akio Suzuki & Aki Onda
performance + workshop at a public site

Akio Suzuki (Kyotango, Japan) - handmade instruments, found objects
Aki Onda (New York, NY) - tapes, electronics, radio, found objects


September 19th, 2015
Akio Suzuki & Aki Onda
at The Hill of James Magee

Akio Suzuki (Kyotango, Japan) - handmade instruments, found objects
Aki Onda (New York, NY) - tapes, electronics, radio, found objects


June 19th, 2015
Charles Curtis & Donald Miller
at Art League Houston

Charles Curtis (San Diego, CA) - cello
Donald Miller (New Orleans, LA) - guitar

May 23rd, 2015
Nicole Mitchell's Indigo Trio
at MECA

Nicole Mitchell (Chicago, IL) - flute, vocals
Avreeayl Ra (Chicago, IL) - drums, percussion
Harrison Bankhead (Chicago, IL) - double bass

May 7th, 2015
Peter Brotzmann/Hamid Drake/William Parker
at the Eldorado Ballroom

Peter Brotzmann (Wuppertal, Germany) - saxophones, clarinets
Hamid Drake (Chicago, IL) - drums, percussion
William Parker (New York, NY) - double bass
co-presented with Project Row Houses

March 26th, 2015
Isabelle Duthoit/Franz Hautzinger
at MECA

Isabelle Duthoit (France) - clarinet, voice
Franz Hautzinger (Austria) - trumpet

February 18th, 2015
Mazen Kerbaj, Kevin Drumm, & Jason Lescalleet
at 14 Pews

Mazen Kerbaj (Beirut, Lebanon) - trumpet
Kevin Drumm (Chicago, IL) - electronics
Jason Lescalleet (Berwick, Maine) - tapes, electronics

January 17th, 2015
Peter Evans/Sam Pluta
at 14 Pews

Peter Evans (New York, NY) - trumpet, piccolo trumpet
Sam Pluta (New York, NY) - laptop

December 13th, 2014
Dave Burrell
at Latham Hall, Christ Church Cathedral
Dave Burrell (Philadelphia, PA) - piano

September 27th - November 22, 2014
Second Ward - A Bicycle Opera
under the direction of Kaffe Matthews
bikes available at the Ripley House and Houston Makerspace
co-presented with the Bicrophonic Research Institute and the Ripley House

Saturday, May 17th 2014
Dos
at 14 Pews

Mike Watt (San Pedro, CA) - electric bass
Kira (San Pedro, CA) - electric bass, vocals
co-presented with Girls Rock Camp Houston

Tuesday, April 22nd 2014 and Thursday, April 24th 2014
Sound Observations
concert series featuring
Charles Curtis and Michael Pisaro
at the James Turrell's 'Twilight Ephiphany' Skyspace and the Rothko Chapel
Charles Curtis (San Diego, CA) - cello
Michael Pisaro (Valencia, CA) - guitar, electronics

co-presented with Rice University's Shepherd School of Music, Rice Public Art

and Rothko Chapel

Tuesday, March 25th, 2014
The Bobby Bradford Quartet
at MECA
Bobby Bradford (Los Angeles, CA) - trumpet, cornette
Frode Gjerstad (Norway) - saxophone, clarinet
Ingebrigt Håker-Flaten (Austin, TX) - bass
Frank Rosaly (Chicago, IL) - drums


Friday, February 21st, 2014, 8pm
Kahil El'Zabar's Ethnic Heritage Ensemble featuring Hamiet Bluiett

at MECA
Kahil El'Zabar (Chicago, IL) - drums, percussion, kalimba, voice
Hamiet Bluiett (New York, NY) - baritone saxophone, clarinet
Ernest Khabeer Dawkins (Chicago, IL) - saxophones

co-presented with MECA and Art League Houston

Saturday, February 15th 2014, 12pm
Anthology Meditations
:
a marathon performance of scores by Pauline Oliveros
at DiverseWorks
David Dove (Houston, TX) - trombone, electronics
Abel Cisneros (Houston, TX) - drums, percussion
Sonia Flores (Houston, TX) - voice
Alauna Rubin (Houston, TX) - clarinet, voice
Sandy Ewen (Houston, TX) - guitar
Lucas Gorham (Houston, TX) - lap steel guitar
Kurt Stallmann (Houston, TX) - piano
David Feil (Houston, TX) - voice
Ivette Roman-Roberto (Houston, TX) - voice
Paula Anne Anicete (New Orleans, LA) - performance
Hsin-Jung Tsai (Houston, TX) - piano
Lisa Harris (Houston, TX) - voice
Ronnie Yates (Houston, TX) - performance
Jawwaad Taylor (Houston, TX) - voice, trumpet, electronics
Denis Cisneros (Houston, TX) - guitar
Chris Cogburn (Austin, TX) - drums, percussion
Damon Smith (Houston, TX) - double bass
Rebecca Novak (Houston, TX) - piano
Jason Jackson (Houston, TX) - saxophones


Unscheduled: A Series of Mini-Pieces – anonymous performer(s)
co-presented with DiverseWorks in conjunction with the exhibition, SonicWorks.

Tuesday, October 15, 2013, 8pm
Konk Pack
at Studio 101 at Spring Street Studios
Roger Turner (UK) – drums, percussion
Tim Hodgkinson (UK) – lap steel guitar, electronics, saxophone
Thomas Lehn (Cologne, Germany) – analogue synthesizer

Saturday, October  12, 2013, 3pm
Peter Brotzmann at James Magee's The Hill
at The Hill, Cornudas, Texas

Peter Brotzmann (Wuppertal, Germany): saxophones, clarinets
co-presented by the Cornudas Mountain Foundation.

Monday, October 7 - Wednesday, October 9, 2013
Peter Brotzmann and Keiji Haino: solos and duo
at MECA, James Turrell's Twilight Epiphany Skypsace, and the Rice Media Center
Peter Brotzmann (Wuppertal, Germany) - saxophones, clarinets
Keiji Haino (Japan) - vocals, guitar, percussion, synthesizer, drum machine
co-presented with the Rice University Department of Visual and Dramatic Arts, the Shepherd School of Music, and the Chao Center for Asian Studies

Friday, March 29, 2013, 8pm
Roscoe Mitchell Quartet
at The Historic Eldorado Ballroom
Roscoe Mitchell (Oakland, CA): saxophones, flutes, bass recorder, little instruments
Hugh Ragin (Denver, CO): trumpet, cornet, flugelhorn
Jaribu Shahid (Detroit, MI): bass
Tani Tabbal (Woodstock, NY): drums
co-presented with Project Row Houses

Thursday, March 28, 2013, 6:30 pm
Nameless Sound's Resounding Vision Award Dinner
honoring Roscoe Mitchell and Susie and Sanford Criner
at The Historic Eldorado Ballroom
music by Curley Cormier and the Gladiators

Wednesday, March 27, 2013, 8pm
Roscoe Mitchell and Alvin Fielder
at Contemporary Arts Museum Houston
Roscoe Mitchell (Oakland, CA): saxophones
Alvin Fielder (Jackson, MS): drums, percussion
co-presented with the Contemporary Arts Museum Houston

Wednesday, March 6, 2013, 8pm
Tristan Honsinger,
solo and with the Nameless Sound Interdisciplinary Ensemble
at Studio 101 at Spring Street Studios
Tristan Honsinger (Berlin, Germany): cello
with
Daniel Adame, Abel Cisneros, Denis Cisneros, Lisa Harris, John Pluecker,
Ivette Roman-Roberto, Jawwaad Taylor, Ronnie Yates performing sounds, speech, and actions

Saturday, February 16, 2013, 8pm
Trio 3 featuring Andrew Cyrille, Oliver Lake, and Reggie Workman
at The Eldorado Ballroom
Andrew Cyrille (Montclair, NJ) - drums
Oliver Lake (Montclair, NJ) - alto saxophone
Reggie Workman (New York, NY) - bass

Tuesday, November 6, 2012 & Wednesday, November 7, 2012, 8pm
Acuerdo de Musica Libre / Free Music Agreement
at Studio 101 at Spring Street Studios
Remi Alvarez (Mexico City, MX) - tenor and soprano saxophone
Carmina Escobar (Mexico City, MX) - voice
Juanjose Rivas (Mexico City, MX) - electronics
David Dove (Houston, TX) - trombone, electronics
Sandy Ewen (Houston, TX) - guitar, objects
Damon Smith (Houston, TX) - bass
co-presented by UNAM at Escuela Nacional Autonoma de Mexico and Fonoteca Nacional de Mexico, Mexico City

Friday, October 26, 2012 - Saturday, October 27, 2012, 8pm
Acuerdo de Musica Libre / Free Music Agreement
at UNAM at Escuela Nacional Autonoma de Mexico and Fonoteca Nacional de Mexico, Mexico City
Remi Alvarez (Mexico City, MX) - tenor and soprano saxophone
Carmina Escobar (Mexico City, MX) - voice
Juanjose Rivas (Mexico City, MX) - electronics
David Dove (Houston, TX) - trombone, electronics
Sandy Ewen (Houston, TX) - guitar, objects
Damon Smith (Houston, TX) - bass
co-presented by UNAM at Escuela Nacional Autonoma de Mexico and Fonoteca Nacional de Mexico, Mexico City

Friday, October 19, 2012, 8pm
Duo Baars Henneman
at Studio 101 at Spring Street Studios
Ab Baars (Amsterdam) - tenor saxophone, clarinet, shakuhachi
Ig Henneman (Amsterdam) - viola

Tuesday, September 25, 2012, 8pm
Voices and Echoes
at 14 Pews
Aki Onda (New York, NY) - curator, video projections
Akio Suzuki (Tango, Japan) - handmade instruments
Gozo Yoshimasu (Tokyo, Japan) - voice, percussion, copper plate
Otomo Yoshihide (Tokyo, Japan) - guitar, turntable

Saturday, September 22, 2012, 7:30pm
Text of Light performing to the films of Stan Brakhage
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Tim Barnes (Louisville, KY) - drums, percussion, gong
Ulrich Krieger (Los Angeles, CA) - saxophone, electronics
Alan Licht (New York, NY) - guitar
Lee Ranaldo (New York, NY) - guitar
co-presented by Aurora Picture Show

Saturday, June 16, 2012, 8pm
The Thing and Joe McPhee
at Studio 101 at Spring Street Studios
Mats Gustaffson (Sweden) – tenor saxophone, baritone saxophone
Ingebrigt Haker Flaten (Norway) - bass
Paal Nilssen-Love (Norway) – drums
Joe McPhee (Poughkeepsie, NY) – tenor saxophone, trumpet

Thursday, May 31, 2012, 8pm
John Butcher, Thomas Lehn, Gino Robair
at 14 Pews
John Butcher (London, England) - saxophones
Thomas Lehn (Cologne, Germany) - analogue synthesizers
Gino Robair (San Francisco, CA) - drums, percussion

Wednesday, May 30, 2012, 8pm
John Butcher, Thomas Lehn, Gino Robair
with the Nameless Sound Ensemble
at Studio 101 at Spring Street Studios
Gino Robair (San Francisco, CA): conduction
John Butcher (London, England): saxophones
Thomas Lehn (Cologne, Germany): analogue synthesizers
Abel Cisneros (Houston, TX): drums, percussion
Chris Cogburn (Austin, TX): drums, percussion
David Dove (Houston, TX): trombone
Ryan Edwards (Houston, TX): guitar
Sandy Ewen (Houston, TX): guitar
Thomas Helton (Houston, TX): bass
Jason Jackson (Houston, TX): saxophones
Alauna Rubin (Houston, TX): clarinet, voice
Damon Smith (Houston, TX): bass
Michelle Yom (Houston, TX): flute

Saturday, March 24, 2012
"Sources and Echoes: Celebrating a Decade of Nameless Sound in Houston
2:30 to 7:30, at Richmond Hall
18 back-to-back solos by Nameless Sound alumni
8:30 to 9:30, at Mandell Pavilion
Nameless Sound Alumni Orchestra performs Pauline Oliveros' "Four Meditations for Orchestra"
Paula Ann Socco Anicete (New Orleans, LA) - bass clarinet, voice
Abel Cisneros (Houston, TX) - drums, keyboards
Denis Cisneros (Houston, TX) - guitar
David Dove (Houston, TX) - trombone
Ryan Edwards (Houston, TX) - viola, voice
Sandy Ewen (Houston, TX) - guitar, objects
Doug Falk (Houston, TX) - bass, trumpet, mouth
David Feil (Houston, TX) – guitar
Sonia Flores (Houston, TX) - bass, voice
Lucas Gorham (Houston, TX) - lap steel guitar, electric guitar, voice
Emmanuel Guajardo (Houston, TX) – bass
Diego Imana (California, CA) - drums, percussion
Jason Jackson (Houston, TX) – saxophone
Ruthie Langston (Houston, TX) - cello  
Elizabeth Rosenberg (Chicago, IL) - electric piano
Alauna Rubin (Houston) - clarinet, voice
Jawwaad Taylor (New York, NY) - trumpet, voice, electronics
Michelle Yom (Houston, TX) – flute
co-presented by the Menil Collection

Friday, February 17, 2012, 8pm
Marilyn Crispell and Henry Grimes
at Cullen Hall, University of St. Thomas
Marilyn Crispell (Woodstock, NY) – piano
Henry Grimes (New York, NY) – bass, violin, recitation
 
Friday, January 20, 2012, 8pm
Alvin Fielder, Edward “Kidd” Jordan and William Parker
at the Eldorado Ballroom
Alvin Fielder (Jackson, MS) – drums
Edward “Kidd” Jordan (New Orleans, LA) – tenor saxophone
William Parker (New York, NY) – bass
 
Thursday, January 19, 2012, 6:30 pm
2012 Resounding Vision Award Ceremony honoring Alvin Fielder
at the Audley Society
Alvin Fielder (Jackson, MS) - drums
Edward “Kidd” Jordan (New Orleans, LA) – tenor saxophone
Abel Cisneros (Houston, TX) - drums
John Martinez (Houston, TX) - drums
 
Saturday, December 17, 2011, 7:15pm
Jandek
at the Menil Collection
Jandek (Houston, TX) – guitar and vocals
Co-presented with the Menil Collection in conjunction with the exhibition
“Seeing Stars: Visionary Drawing from the Menil Collection”
 
Saturday, November 19, 2011, 7pm
Pauline Oliveros
in a live telematic trio using Internet2 to connect to
Ricardo Arias in Columbia and Chris Chafe in California
at the Wortham Opera Theatre at the Shepherd School of Music, Rice University
Pauline Oliveros (Kingston, NY) – accordion
Ricardo Arias (Colombia) – balloon kit
Chris Chafe (California) – cello, electronic celletto
Presented in collaboration with REMLABS
 
Friday, September 23, 2011, 8pm
Keith Rowe and Kjell Bjorgeengen
at 14 Pews
Keith Rowe (UK) – prepared guitar
Kjell Bjorgeengen (Norway) – video

Friday, April 8, 2011, 8pm
ICP Orchestra
at Eldorado Ballroom
Han Bennink (Amsterdam) – drums
Tobias Delius (Amsterdam) – tenor sax, clarinet
Ernst Glerum (Amsterdam) – bass
Thomas Heberer (Amsterdam) – trumpet
Tristan Honsinger (Amsterdam) – cello
Michael Moore (Amsterdam) – alto sax, clarinet
Mary Oliver (Amsterdam) –violin
Wolter Weirbos (Amsterdam) – trombone
 
March 20, 2011, 8pm
Roswell Rudd’s Trombone Tribe
at DiverseWorks
Roswell Rudd (New York, NY) – trombone
Barry Altschul (New York, NY) – drums
Ken Filiano (New York, NY) – bass
Bob Stewart (New York, NY) – tuba
Steve Swell (New York, NY) – trombone
Deborah Weisz (New York, NY) – trombone
 
Sunday, March 6, 2011, 8pm
Nmperign with Jason Lescalleet
at Labotanica
Bhob Rainey (New Orleans, LA) – soprano saxophone
Greg Kelley (Boston, MA) – trumpet
Jason Lescalleet (Berwicke, Maine) – tape loops, electronics
 
Thursday, February 10, 2011, 8pm
Ethnic Heritage Ensemble
at the Eldorado Ballroom
Kahil El’Zabar (Chicago, IL) – drums, percussion, kalimba, voice
Ernest Khabeer Dawkins (Chicago, IL) – reeds
Corey Wilkes (Chicago, IL) – trumpet
co-sponsored by Project Row Houses
 
Saturday, January 29, 2011, 6pm
Dennis Gonzalez Yells at Eels
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Dennis Gonzalez (Dallas, TX) – trumpet, cornet, treated trumpet
Aaron Gonzalez (Dallas, TX) – double bass
Stefan Gonzalez (Dallas, TX) – drums, percussion
with guest
Jason Jackson (Houston, TX) - woodwinds
 
Monday, November 22, 2010, 8pm
Mark Dresser
at Labotanica
Mark Dresser (San Diego, CA) - doublebass
 
Friday, November 19, 2010, 8pm
Bob Ostertag / James Magee
at 14 Pews
Bob Ostertag (San Francisco, CA) – computer/electronics
James Magee (El Paso, TX) – voice, text
 
Friday, September 17 and Thursday, September 18, 8pm
Acuerdo de Musica Libre | Free Music Agreement
at the Eldorado Ballroom and 14 Pews
Remi Alvarez (Mexico City, MX) - tenor saxophone
Chris Cogburn (Austin, TX) - drums, percussion
David Dove (Houston, TX) - trombone, amplified trombone, electronics
Lucas Gorham (Houston, TX) - guitar, lap steel guitar
Milo Tamez (San Cristobal de las Casas, MX) - drums, percussion
jAWWAAD Taylor (Houston, New York City) - voice/MC, trumpet, electronics
Juan Pablo Villa (Mexico City, MX) - voice
co-presented by ENM-UNAM (Escuela Nacional de Musica), Mexico City

Friday, September 10 and Saturday, September 11, 2010, 1pm
Acuerdo de Musica Libre | Free Music Agreement
at ENM-UNAM (Escuela Nacional de Musica) and Museo Experimental el Eco, Mexico City
Remi Alvarez (Mexico City, MX) - tenor saxophone
Chris Cogburn (Austin, TX) - drums, percussion
David Dove (Houston, TX) - trombone, amplified trombone, electronics
Juan Garcia (Merida, MX) - bass
Lucas Gorham (Houston) - guitar, lap steel guitar
Milo Tamez (San Cristobal de las Casas, MX) - drums, percussion
jAWWAAD Taylor (Houston, New York City) - voice/MC, trumpet, electronics
Fernando Vigueras (Mexico City, MX) - guitar
Juan Pablo Villa (Mexico City, MX) - voice
co-presented by ENM-UNAM (Escuela Nacional de Musica), Mexico City
 
Saturday, June 26, 2010, 8pm
Joe McPhee, Ingebrigt Haker Flaten, Paal Nilssen-Love
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Joe McPhee (Poughkeepsie, NY) - tenor sax, trumpet
Ingebrigt Haker Flaten (Oslo, Norway) - bass
Paal Nilssen-Love (Oslo, Norway) - drums

Saturday, May 29, 2010, 8pm
Koboku Senju
at the Eldorado Ballroom
Tetuzi Akiyama (Tokyo, Japan) – guitar
Oyvind Lonnig (Oslo, Norway) – trumpet
Toshimaru Nakamura (Tokyo, Japan) - no-input mixing board
Espen Reinersen (Oslo, Norway) - tenor saxophone, flute
Martin Tacks (Oslo, Norway) - tuba

Saturday, April 17, 2010, 3pm
John Butcher and Joe McPhee at James Magee's The Hill
at The Hill, Cornudas, Texas
John Butcher (London, England) – saxophones
Joe McPhee (Poughkeepsie, NY) – saxophones
co-presented by The Cornudas Mountain Foundation

Wednesday, April 14, 2010, 8pm
John Butcher and Joe McPhee
at Richmond Hall
John Butcher (London, England) – saxophones
Joe McPhee (Poughkeepsie, NY) – saxophones
co-presented by the Menil Collection

Saturday, April 3, 2010, 8pm
Konk Pack
at Labotanica
Roger Turner (London, England) – drums, percussion
Tim Hodgkinson (London, England) – lap steel guitar, electronics, saxophone
Thomas Lehn (Cologne, Germany) – analogue synthesizer
 
Friday, March 5, 2010, 8pm
Frode Haltli & Trygve Seim
Maja Ratkje
at Norway House
Frode Haltli (Oslo, Norway) – accordion
Trygve Seim (Oslo, Norway) – saxophone
Maja Ratkje (Oslo, Norway) – voice, electronics
co-presented by the Royal Norwegian Consulate General
 
Saturday, February 13, 2010, 8pm
Matana Roberts and the Nameless Sound Ensemble
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Matana Roberts (New York, NY) – alto saxophone, composer
Nick Cooper (Houston, TX) – drums
David Dove (Houston, TX) – trombone
Ryan Edwards (Houston, TX) – guitar, voice
Doug Falk (Houston, TX) – double bass, trumpet
Sonia Flores (Houston, TX) – double bass, voice
Emmanuel Guajardo (Houston, TX) – electric bass
Jason Jackson (Houston, TX) – saxophones
Gibson Martin (Houston, TX) – piano
Michelle Yom (Houston, TX) - flute
 
Sunday, January 31, 2010, 8 pm
Frode Gjerstad’s Circulasione Totale Orchestra
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Frode Gjerstad (Stavanger, Norway) – saxophone, clarinets
Bobby Bradford (Los Angeles, CA) – cornet
Ingebrigt Håker Flaten (Oslo, Norway) – bass
Lasse Marhaug (Oslo, Norway) – electronics
Sabir Mateen (New York, NY) – tenor saxophone, clarinets
Louis Moholo-Moholo (South Africa) – drums
Børre Mølstad (Oslo, Norway) – tuba
Paal Nilssen Love (Oslo, Norway) – drums
Kevin Norton (New York, NY) – vibraphone
Morten J. Olsen (Oslo, Norway) – electronics, drums
Nick Stephens (London, England) – bass
 
Sunday, December 14, 2009, 8pm
Matthew Shipp Trio
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Matthew Shipp (New York, NY) – piano
Joe Morris (New York, NY) – double bass
Whit Dickey (New York, NY) – drums
 
Friday, December 11, 2009, 8pm
Dave Burrell
at Latham Hall, Christ Church Cathedral
Dave Burrell (Philadelphia, PA) – piano
 
Saturday, November 21, 2009, 8pm
Borbetomagus
at Frenetic Theater
Don Dietrich (New York, NY) – saxophone
Donald Miller (New Orleans, LA) – guitar
Jim Sauter (New York, NY) - saxophone
 
Wednesday, April 29, 2009, 8pm
Peter Brotzmann, Nasheet Waits, Eric Revis
at Talento Bilingue de Houston
Peter Brotzmann (Wuppertaal, Germany) -  saxophones, clarinet, tarogato
Nasheet Waits (New York, NY) – drums
Eric Revis (San Antonio, TX) – bass
 
Sunday, April 26, 2009, 8pm
Phantom Orchard
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Ikue Mori (New York, NY) – electronics, drum machines, live video
Zeena Parkins (New York, NY) – harp, electric harp, electronics
 
Saturday, April 11, 2009, 8pm
Ab Baars Trio and Ken Vandermark
at Talento Bilingue de Houston
Ab Baars (Amsterdam) – clarinet, tenor saxophone, shakuhachi
Wilbert de Joode (Amsterdam) – contrabass
Martin van Duynhoven (Amsterdam) – drums
Ken Vandermark (Chicago, IL) – tenor saxophone, clarinet
 
Sunday, March 1, 2009, 7pm
No Idea Festival
at Art League
Mario de Vega (Mexico City, MX/Berlin, Germany) – electronics
Jawaad Taylor (New York, NY) – trumpet, electronics, MC
Annette Krebs (Berlin, Germany) – guitar, electronics
Jason Kahn (Zurich, Switzerland) – percussion, electronics
Bonnie Jones (Baltimore, MD) – electronics
David Dove (Houston, TX) – trombone
Chris Cogburn (Austin, TX) - percussion
 
Sunday, February 15, 2009, 8pm
Maggie Nicols, Fred Frith, Susan Alcorn
at DiverseWorks
Maggie Nicols (UK) – voice
Fred Frith (UK) – guitar
Susan Alcorn (Houston, TX/Baltimore, MD) – pedal steel guitar
 
Saturday, November 15, 2008, 8pm
The Thing
at Christ Church Cathedral, Latham Auditorium
Mats Gustafsson (Sweden) – saxophones
Ingebrigt Haker Flaten (Norway) – bass
Paal Nilssen-Love (Norway) – drums
 
Sunday, June 22, 2008, 7:30 pm
Keiji Haino: acoustic concert
at Richmond Hall
Keiji Haino (Japan) - percussion
co-presented by the Menil Collection

Saturday, June 21, 2008, 7:30 pm
Keiji Haino: electric concert
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Keiji Haino (Japan): vocals, guitar, percussion, synthesizer, drum machine
 
Sunday, April 27, 2008, 8pm
Peter Brotzmann & Han Bennink
at Diverse Works
Peter Brotzmann (Wuppertaal, Germany): saxophones, clarinet, tarogato
Han Bennink (Amsterdam) – drums, percussion

Wednesday, January 30, 2008, 8pm
Tetuzi Akiyama & Jozef van Wissem
at Byzantine Fresco Chapel at the Menil Collection
Tetuzi Akiyama (Japan) - acoustic guitar
Jozef van Wissem (Holland) - Renaissance lute

Saturday, January 19, 2008
Cooper-Moore Trio
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Cooper-Moore (New York, NY) - handcrafted instruments, electronics, percussion
Forbes Graham (Boston, MA) - trumpet, electronics
Nioka Workman (New York, NY) - cello

Saturday, December 8, 2007
Jack Rose & Donald Miller
at Live Oak Friends Meeting House
Jack Rose (Philadelphia, PA) - acoustic guitar
Donald Miller (New Orleans, LA) - 12-string acoustic guitar
 
Tuesday, November 27, 2007, 8pm
Achim Kaufmann / Frank Gratkowski / Wilbert de Joode
at Latham Hall, Christ Church Cathedral
Achim Kaufman (Germany) – piano
Frank Gratkowski (Germany) – alto saxophone, clarinet
Wilbert de Joode (Amsterdam) - bass
 
Saturday, October 5, 2007, 8pm
Konk Pack
at Audley Society
Roger Turner (UK) – drums, percussion
Tim Hodgkinson (UK) – lap steel guitar, electronics, saxophone
Thomas Lehn (Cologne, Germany) – analogue synthesizer
 
Thursday, October 4, 2007, 8pm
Slammin’ the Infinite
at Diverse Works
Steve Swell (New York, NY) – trombone
Sabir Mateen (New York, NY) – saxophones, clarinets, flute
Matthew Heyner (New York, NY) – bass
Michael Wimberly (New York, NY) – drums
 
Saturday, June 2, 2007
Sound Observations:
Sachiko M and Sean Meehan
at Richmond Hall
Sachiko M (Japan) – sine waves
Sean Meehan (New York, NY) – snare drum
Co-presented by The Rothko Chapel, the Menil Collection and Signal to Noise
 
Friday, June 1, 2007, 8 pm
Sound Observations:
Keith Rowe (solo)
Loren Connors (solo)
at the Rothko Chapel, Houston
Keith Rowe (UK) – guitar, electronics
Loren Connors (New York, NY) – guitar
Co-presented by The Rothko Chapel, the Menil Collection and Signal to Noise

Wednesday, March 21, 2007, 8pm
Frederic Blondy & Le Quan Ninh
at DiverseWorks
Le Quan Ninh (Toulouse, France) - percussion
Frederic Blondy (Paris, France) - piano
 
Sunday, March 11, 2007
Charalambides
Tetuzi Akiyama & Juan Garcia
at Live Oak Friends Meeting House
Tom Carter (Oakland, CA) – guitar, lap steel, guitar
Christina Carter (Northampton, MA) – guitar, voice
+
Tetuzi Akiyama (Tokyok Japan) – acoustic guitar)
Juan Garcia (Monterrey, MX) – double bass

Saturday, April 28, 2007, 8pm
Joe McPhee with the Thing
at MECA
Mats Gustaffson (Sweden) – tenor saxophone, baritone saxophone
Ingebrigt Haker Flaten (Norway) - bass
Paal Nilssen-Love (Norway) – drums
Joe McPhee (Poughkeepsie, NY) – tenor saxophone, trumpet
 
Friday, April 27, 2007, 7pm
2007 Resounding Vision Award Ceremony honoring Pauline Oliveros
at The Art Guys World Headquarters
 
Saturday, April 7, 2007, 8pm
William Parker Quartet
at DiverseWorks
William Parker (New York, NY) – bass
Rob Brown (New York, NY) – bass
Lewis “Flip” Barnes (New York, NY) – trumpet
Hamid Drake (Chicago, CA) – drums
 
Wednesday, January 24, 2007, 8pm
Han Bennink
at the Audley Society
Han Bennink (Amsterdam) – drums, percussion
 
Thursday, November 16, 2006, 8pm
Annette Krebs and Bhob Rainey
at Live Oak Friends Meeting House
Annette Krebs (Berlin, Germany) – guitar, mixing board, radio, tapes, objects
Bhob Rainey (Boston, MA) – soprano saxophone and electronics
 
Saturday, November 4, 2006, 8pm
Wadada Leo Smith’s Golden Quartet
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Wadada Leo Smith (Los Angeles, CA) – trumpet, flugelhorn
Famoudou Don Moye (Chicago, IL) – drums, percussion
Woody Aplanalp (Los Angeles, CA) – guitar
John Lindberg (New York, NY) – bass
 
Sunday, September 24, 2006
Roger Turner, Rob Cambre, and David Dove
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Roger Turner (London, England) – drums, percussion
Rob Cambre (New Orleans, LA) – guitar
David Dove (Houston, TX) - trombone
 
Saturday, June 10, 2006, 8pm
Tetuzi Akiyama
at Live Oak Friends Meeting House
Tetuzi Akiyama (Japan) – acoustic and electric guitar

Friday, May 5, 2006
Cooper-Moore
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Cooper-Moore (New York, NY) - piano, handcrafted instruments
 
Saturday, April 8, 2006, 7pm
2006 Resounding Vision Award Ceremony honoring William Parker
at Arena Place Penthouse
 
Wednesday, April 5, 2006, 8pm
The Instant Composer’s Pool Orchestra
at DiverseWorks
Misha Mengelberg (Amsterdam) – piano
Han Bennink (Amsterdam) – drums
Tobias Delius (Amsterdam) – tenor sax, clarinet
Ernst Glerum (Amsterdam) – bass
Thomas Heberer (Amsterdam) – trumpet
Tristan Honsinger (Amsterdam) – cello
Michael Moore (Amsterdam) – alto sax, clarinet
Mary Oliver (Amsterdam) –violin
Wolter Weirbos (Amsterdam) – trombone
 
Friday, March 10, 2006
Alan Licht and Loren Connors
at Live Oak Friends Meeting House
Alan Licht (New York, NY) – guitar
Loren Connors (New York, NY) – guitar
with guest
Jandek (Houston, TX) – electric bass and harmonica

Saturday, February 19, 2006, 8pm
Susan Alcorn and Joe McPhee
at MECA
Susan Alcorn (Houston, TX) - pedal steel guitar
Joe McPhee (Poughkeepsie, NY) - saxophones, trumpet
 
Saturday, December 3, 2005, 8pm
Alvin Fielder, Edward “Kidd” Jordan and William Parker
at the Eldorado Ballroom
Alvin Fielder (Jackson, MS) – drums
Edward “Kidd” Jordan (New Orleans, LA) – tenor saxophone
William Parker (New York, NY) – bass
co-sponsored by KTRU-FM Houston and Project Row Houses
 
Friday, November 18, 2005, 8pm
The Thing with Joe McPhee
at Diverse Works
Mats Gustaffson (Sweden) – tenor saxophone, baritone saxophone
Ingebrigt Haker Flaten (Norway) - bass
Paal Nilssen-Love (Norway) – drums
Joe McPhee (Poughkeepsie, NY) – tenor saxophone, trumpet
co-presented by KTRU-FM Houston

Saturday, November 5, 2005, 8:30 pm
“60 Minutes of Minutes”
at Barnevelder Movement/Arts Complex
featuring sixty back-to-back one-minute solos:
"Houston's Largest Gathering of Creative Musicians"

Friday, October 28, 2005, 8pm
Ikue Mori & Zeena Parkins
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Ikue Mori (New York, NY) – electronics, computer, drum machine, live video
Zeena Parkins (New York, NY) – electric and acoustic harp, glockenspiel, electronics
co-sponsored by KTRU-FM Houston

Saturday, July 30, 2005
Deep Listening Institute Houston Youth Ensemble
at DiverseWorks
Paula Anicete (Houston, TX) - clarinet, voice
Gabe Bravo (Houston, TX) - guitar
David Dove (Houston, TX) - trombone
Ryan Edwards (Houston, TX) - guitar, voice
Sandy Ewen (Houston, TX) - guitar
David Feil (Houston, TX) - guitar
Lucas Gorham (Houston, TX) - guitar, electronics
Jason Jackson (Houston, TX) - saxophones, clarinet
Ruthie Langston (Houston, TX) - cello
Liz Rosenberg (Houston, TX) - keyboard
Jawaad Taylor (Houston, TX) - trumpet

Friday, April 8, 2005
Sound Piece by Pauline Oliveros
at MECA
Maria Chavez (Houston, TX) - turntables
Chris Cogburn (Houston, TX) - drums, percussion
Anat Cohavi (Houston, TX) - saxophone
David Dove (Houston, TX) - trombone
Sandy Ewen (Houston, TX) - guitar
Isabelle Ganz (Houston, TX) - vocals
Juan Garcia (Houston, TX) - bass
Lucas Gorham (Houston, TX) - guitar
Thomas Helton (Houston, TX) - bass
Nick Hennies (Houston, TX) - percussion
Jason Jackson (Houston, TX) - saxophones
Rose Lange (Houston, TX) - violin
Oori Shalev (Houston, TX) -
Mike Switzer (Houston, TX) -
Kristilyn Woods (Houston, TX) - bassoon
 
Tuesday, March 29, 2005, 8pm
All Ears
at DiverseWorks
Michel Braam (Amsterdam) – piano
Frank Gratkowski (Germany) – alto saxophone
Wilbert de Joode (Amsterdam) – bass
Herb Robertson (USA) – trumpet
Michael Vatcher (Amsterdam) – drums
Frans Vermeerseen (Amsterdam) – tenor saxophone
 
Friday, March 11, 2005, 8pm
Thomas Lehn & Gerry Hemingway
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Thomas Lehn (Cologne, Germany) – analogue synthesizer
Gerry Hemingway (New Jersey) - drums
 
Friday, November 12, 2004, 8pm
Joelle Leandre
at L’Alliance Francaise de Houston
Joelle Leandre (France) – double bass
Solo and trio improvisations with
David Dove (Houston, TX) – trombone
Chris Cogburn (Austin, TX) - drums

Friday, October 22, 2004, 8pm
Frank Gratkowski
at Joan Wich Gallery
Frank Gratkowski (Germany): alto saxophone, clarinet
Brian Allen (Houston, TX): trombone
Jason Jackson (Houston, TX): reeds
co-sponsored by KTRU-FM
 
Saturday, October 2, 2004, 8pm
Fire into Music
at the Eldorado Ballroom
Steve Swell (New York, NY) – trombone
Jemeel Moondoc (New York, NY) – saxophones
William Parker (New York, NY) – bass
Hamid Drake (Chicago, IL) – drums
co-presented by KTRU-FM Houston and Project RowHouses
 
Saturday, September 10, 2004, 8:30 pm
“60 Minutes of Minutes”
at Barnevelder Movement/Arts Complex
featuring sixty back-to-back one-minute solos:
"Houston's Largest Gathering of Creative Musicians"

Tuesday, June 8, 2004, 8pm
Han Bennink
at Barnevelder Movement / Arts Complex
Han Bennink (Amsterdam) - drums, percussion
co-presented by KTRU-FM
 
Friday, April 30, 2004, 8pm
Marilyn Crispell
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Marilyn Crispell (Woodstock, NY) – piano
 
Saturday, April 10, 2004, 8pm
The Thing with Joe McPhee
at Barnevelder Movement/Arts Complex, Houston
Mats Gustaffson (Sweden) – tenor saxophone, baritone saxophone
Ingebrigt Haker Flaten (Norway) - bass
Paal Nilssen-Love (Norway) – drums
Joe McPhee (Poughkeepsie, NY) – tenor saxophone, trumpet

Friday, December 12, 2003, 9pm
A night with Free Improvisors from Houston and Austin
at Super Happy Fun Land
Perruque:
Aaron Tucker (Austin, TX) - clown
Kurt Newman (Austin, TX) - amplified guitar
Chris Cogburn (Austin) - drums
+
Steve Striklan (Houston) - electronics
+
David Dove (Houston) - trombone
Nick Hennies (Austin) - drums
co-presented by the Creative Music Workshop
 
Wednesday, December 10, 2003, 8pm
Sabir Mateen Quintet with Raphe Malik
at MECA Auditorium
Sabir Mateen (New York, NY) – tenor and alto saxophones, clarinet, flute
Raymond King (New York, NY) – piano
Raphe Malik (Vermont) – trumpet and concert “c” trumpet
Jane Wang (New York, NY) – bass and cello
Ravish Momin (New York, NY) – drums, tables, African and Indian percussion
 
Sunday, October 26, 2003, 3-9pm
Call and Converge
at Barnevelder Movement/Arts Complex
A festival celebrating creative arts in Houston
benefiting Pauline Oliveros Foundation Houston
co-sponsored by Barnevelder Movement/Arts Complex
 
Sunday, October 12, 2003, 8pm
Sounding Ground #9
at Super Happy Fun Land
Holland Hopson (Austin, TX) – soprano saxophone, electronics
+
Peep
Mike Bullock (Boston, MA) – bass, tone generator, tuning forks
Linda Gayle Aubrey (Boston, MA) – harp, signal processing
 
Sunday, October 5, 2003, 8pm
Sounding Ground #8
at Super Happy Fun Land
Keith Karnaky – drums
+
Juan Garcia (Houston, TX) – bass
Kristilyn Woods (Houston, TX) - bassoon
 
Sunday, September 28, 2003, 8pm
Sounding Ground #7
at Super Happy Fun Land
Matt Ingalls (San Francisco, CA) – clarinet, ensemble improvisations
Kristilyn Woods (Houston, TX) - bassoon
Juan Garcia (Houston, TX) - bass
+
Mike Switzer (Houston, TX) – solo trombone and poetry

Tuesday, September 23, 2003
John Butcher & Kaffe Matthews
at Diverse Works
John Butcher (UK) - saxophones
Kaffe Matthews (UK) - electronics
+
David Dove (Houston, TX) - trombone
Maria Chavez (Houston, TX) - turntables
Chris Cogburn (Austin, TX) - drums, percussion
 
Sunday, September 21, 2003, 8pm
“Sounding Ground #6”
at Super Happy Fun Land
Brian Allen – trombone, electronics
Brian Dunn - percussion
 
Sunday, September 14, 2003, 8pm
Culture in Movement Quartet
at Super Happy Fun Land
Susan Alcorn (Houston, TX) – pedal steel guitar
David Dove (Houston, TX) – trombone
Juan Garcia (Houston, TX) – bass
Chris Cogburn (Austin, TX) – drums
Benefit for Plaza Victor Jara in Pudahuel, Santiago, Chile
 
Sunday, June 1, 2003, 8pm
“Four Meditations for Orchestra” by Pauline Oliveros
at MECA
performed by the Austin New Music Co-op
and the Pauline Oliveros Foundation Ensemble

Friday, May 30, 2003 and Saturday, May 31, 2003, 8pm
Pauline Oliveros / Susie Ibarra / David Dove
at DiverseWorks
Pauline Oliveros (Kingston, NY) – accordion
Susie Ibarra (New York, NY) – drums, percussion
David Dove (Houston, TX) - trombone
presented in association with DiverseWorks

Sunday, May 11, 2003, 8pm
Peter Brotzmann’s Die Like a Dog Trio
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Peter Brotzmann (Wuppertaal, Germany) – saxophones, clarinet, tarogato
William Parker (New York, NY) – bass
Hamid Drake (Chicago, IL) - drums
 
Friday, May 2, 2003, 8pm
Evan Parker, Paul Lytton, Alexander von Schlippenbach
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Evan Parker (London, England) – tenor and soprano saxophones
Paul Lytton (UK) – drums
Alexander von Schlippenbach (Germany) – piano

Sunday, March 9, 2003, 8pm
Susan Alcorn and Chris Cutler
at Firestation #3
Susan Alcorn (Houston, TX): pedal steel guitar
Chris Cutler (UK): drums, percussion
 
Saturday, February 15, 2003, 8pm
Keith Rowe & Toshimaru Nakamura
with the MECA Improvisation Ensemble
at MECA
Keith Rowe (UK) – guitar, electronics
Toshimaru Nakamira (Japan) - no imput mixing board
David Dove: trombone
Chris Cogburn: drums
Rose Lange: violin
Chris Kimmerer: trumpet
Stuart Smith: guitar
Holland Hopson: soprano
Shaun Kelly: cell stick
Daniel Mee: percussion
Tucker Bradley: balalaika
Sandy Ewen: guitar
David Feil: guitar, electronics
Alasdair Isaac: synthesizer
Jeff Smith: four-track recorder
Roger Ranton: electronics
 
Thursday, February 13, 2003, 8pm
Keith Rowe & Toshimaru Nakamura
at Barnevelder Movement/Arts Complex
Keith Rowe (UK) – guitar, electronics
Toshimaru Nakamira (Japan) - no input mixing board

January 26, 2003, 8pm
"Sounding Ground #5"
at the Axiom
Heather Leigh Murray: pedal steel guitar, cuatro, voice
+
Thomas Helton: bass
co-sponsored by Infernal Bridegroom Productions
 
Sunday, December 22, 2002, 7pm
“Sounding Ground #4”
at the Axiom
Vanessa Skantze: movement and voice
Donald Miller: electric guitar
Rob Cambre: electric guitar
+
Carlos Pozo: computer
Steve Striklan: computer
co-sponsored by Infernal Bridegroom Productions
 
Sunday, November 24, 2002, 7pm
“Sounding Ground #3”
at The Axiom
Susan Alcorn – pedal steel
co-sponsored by Infernal Bridegroom Productions
 
Sunday, October 27, 2002, 7pm
“Sounding Ground #2”
 at the Axiom
co-sponsored by Infernal Bridegroom Productions
 
Friday, October 11, 2002, 8pm
Frode Gjerstad Trio
at Firestation #3
Frode Gjerstad (Norway): alto sax, clarinet
Paal Nilssen-Love (Norway): drums
Oyvind Storesund (Norway): bass

Sunday, September 22, 2002, 7pm
“Sounding Ground #1”
 at the Axiom
David Dove – trombone
Alistair Isaac – electronics
+
James Alexander
Brent Fariss
Travis Weller

Friday, June 28, 2002, 8pm
Trio X
at DiverseWorks
Joe McPhee (Poughkeepsie): tenor and alto saxophones
Dominic Duval (New York): bass
Jay Rosen (New York): drums

Saturday, June 22, 2002, 7pm
Listen Up!: A Gathering to Benefit the Pauline Oliveros Foundation
at the Proletariat
Joe McPhee (Poughkeepsie, NY): guest of honor
 
Wednesday, May 1, 2002, 8pm
Satoko Fujii Quartet
at First Unitarian Universalist Church
Satoko Fujii (Japan) – piano
Natsuki Tamura - Trumpet, Toys
Takeharu Hayakawa - Bass
Tatsuya Yoshida - Drums, Voice
co-presented by the Japan America Society of Houston
 
Saturday, April 6, 2002, 8pm
Sam Rivers Trio
at MECA Auditorium
Sam Rivers (Orlando) – tenor sax, soprano sax, flute, piano, voice
Doug Mathews (Orlando) – electric bass, upright bass, bass clarinet
Anthony Cole (Orlando) – drums, tenor sax, piano
 
Wednesday, March 20, 2002, 8pm
John Butcher
at DiverseWorks
John Butcher (UK) – solo tenor and soprano saxophone
 
Saturday, February 9, 2002, 8pm
Keith Rowe
at Suchu Studio
Keith Rowe (UK) – prepared guitar

Friday, November 23, 2001, 7:30 pm
Echoes: a Gathering to Benefit Pauline Oliveros Foundation Houston
at Suchu Studio
Pauline Oliveros (Kingston, NY), guest of honor
+
Ione (Kingston): poetry reading
+
DJ Defenestration &
MECA Improvisation Ensemble
 
Friday, October 19, 2001
Konk Pack
at MECA
Roger Turner (UK) – drums, percussion
Tim Hodgkinson (UK) – lap steel guitar, electronics, saxophone
Thomas Lehn (Cologne) – analogue synthesizer
co-presented by Sound Exchange

Thursday, September 27, 2001, 8pm
Han Bennink
at MECA
Han Bennink (Amsterdam): drums, percussion, objects
 
Friday, September 21, 2001, 8pm
Berlin to Boston
at DiverseWorks
Greg Kelley (Boston) – trumpet
Bhob Rainey (Boston) – soprano saxophone
Axel Dorner (Germany) – trumpet
Andrea Neumann (Germany) – “inside piano”

Friday, June 22, 2001, 8pm
LeRoy Jenkins
at MECA
Mats Gustafsson (Sweden) – saxophone
Paul Lovens (Germany) – drums
 
Saturday, June 16, 2001, 8pm
Mats Gustafsson and Paul Lovens
at DiverseWorks
Mats Gustafsson (Sweden) – saxophone
Paul Lovens (Germany) – drums
 
Tuesday, April 24, 2001, 8pm
Peter Brotzmann’s Die Like a Dog Trio
at MECA
Peter Brotzmann (Wuppertaal) – saxophones, clarinet, tarogato
William Parker (New York City) – bass
Hamid Drake (Chicago) - drums

Tuesday, April 10, 2001, 8pm
Evan Parker and Susie Ibarra
at Hamman Hall, Rice University
Evan Parker (London): saxophones
Susie Ibarra (New York): drums, percussion
co-presented by DiverseWorks and KTRU-FM
 
Saturday, March 31, 2001, 8pm
“Waking Moments”
benefiting the Pauline Oliveros Foundation Houston
at Lyle’s, Lovett College, Rice University
Susan Alcorn – pedal steel guitar
+
Heather Murray – vocals, chord organ
Christina Carter – vocals, guitars
+
David Dove – trombone
Susie Wasserstrom – acoustic guitar
+
Binx – vocals, trumpet
broadcast live on KTRU-FM and ktru.org
 
Friday, March 30, 2001, 8pm
“Waking Moments”
benefiting the Pauline Oliveros Foundation Houston
at MECA
Tom Carter: solo guitar
+
Defenestration Unit
+
Brian Allen: solo trombone
+
Jason Jackson: saxophone
+
“Spirit Dolls”: visual art exhibition by Darlene Smith


events pre-dating Nameless Sound / Pauline Oliveros Foundation presented, organized or curated by director David Dove:


Friday, September 22, 2000, 7:30 pm
Reynols
at MECA
Alan Courtis (Buenos Aires): guitar
Roberto Conlazo (Buenos Aires): guitar
presented by MECA Improvisation Program

Saturday, October 7, 2000, 8pm
Eugene Chadbourne and Paul Lovens
at MECA
Eugene Chadbourne (Greensboro): guitar, banjo, vocals
Paul Lovens (Berlin): drums, cymbals, Stradivarius saw

Thursday, August 9, 2000, 7:30 pm
MECA Improvisation Ensemble under the direction of David Dove
at Sound Exchange
David Dove: trombone, drums
Juan Garcia: bass
Lucas Gorham: guitar
Jason Jackson: saxophones
Chris Lambeth: trombone
Angel Salizar: guitar
Taz: guitar
presented by MECA Improvisation Ensemble and Sound Exchange

Friday, May 12, 2000
Pauline Oliveros: solo duo, and ensemble improvisations
in observation of Mother's Day
at MECA
Pauline Oliveros (Kingston, NY): accordion
Susan Alcorn (Houston): pedal steel
Thomas Bickley (San Francisco): recorder
David Dove (Houston): trombone
presented by MECA Improvisation Program
in association with DiverseWorks and KTRU-FM

Friday, February 4, 2000, 8pm
Matthew Shipp with William Parker
at Hamman Hall, Rice University
Matthew Shipp (New York): piano
William Parker (New York): bass
presented by DiverseWorks and KTRU

Sunday, January 23, 2000, 7:30 pm
Ernest Tubb Memorial Band
under the direction of Dr. Eugene Chadbourne
at MECA
Eugene Chadbourne (Greensboro, NC): banjo, guitar, vocals
Susan Alcorn (Houston): pedal steel
Walter Daniels (Austin): harmonica
David Dove (Houston): trombone

Wednesday, November 17, 1999, 8pm
The Sun Ra Arkestra under the direction of Marshall Allen
at MECA
Marshall Allen (Philadelphia): alto saxophone, flute
Noel Scott (Philadelphia): alto sax, flute
Yahya Abdul Majid (Philadelphia): tenor saxophone
Fred Adams (Philadelphia): trumpet
David Gordon (Philadelphia): trumpet
Tyrone Hill (Philadelphia): trombone
Dave Davis (Philadelphia): trombone
John Ore (New York): bass
Bruce Edwards (Philadelphia): guitar
Luqman Ali (Philadelphia): drums
Jimmi Esspirit (Philadelphia): percussion
Elson Nascimento (New York): surdo, percussion
Art Jenkins (Philadelphia): space voice

October 19, 1999, 8pm
Steve Lacy and Irene Aebi
at DiverseWorks
Steve Lacy (Boston): soprano saxophone
Irene Aebi (Boston): voice
presented by DiverseWorks and KTRU

Tuesday, August 29, 1999, 7:30 pm
MECA Improvisation Ensemble
under the direction of David Dove
at Sound Exchange

Friday, July 16, 1999, 8pm
universal-indigenous-ancient-future-contemporary-avant-
traditional-urban-country-folk-jazz-improvised-music concert
at MECA
Susan Alcorn (Houston): pedal steel
+
Isaac Borsegui (Mexico): percussion
David Dove (Houston): trombone
+
Moray Eels
Susie Wasserstrom (Houston): guitar
Jen Niera (Houston): fiddle

Friday, April 9, 1999, 8pm
Marshall Allen / Tyrone Hill / Luqman Ali
at MECA
Marshall Allen (Philadelphia): alto saxophone
Tyrone Hill (Philadelphia): trombone
Luqman Ali (Philadelphia): drums
David Klingensmith (Houston): bass

Friday, January 15, 1999, 8pm
Susie Ibarra and Assif Tsahar
at MECA
Assif Tsahar (New York): saxophones, bass clarinet
Susie Ibarra (New York): drums

Saturday, November 21, 1998, 4pm
"Underground Matinee Music at MECA ... and Contemporary Dance"
at MECA
Susan Alcorn (Houston): pedal steel
+
Charalambides
Tom Carter (Houston): guitar
Christina Carter (Houston): guitar, voice
+
Binx (Houston): vocals, trumpet
David Dove (Houston): trombone
+
Suchu Dance

Saturday, October 3, 1998, 9pm
"12 Minutes ... MAX!"
at DiverseWorks
Philip Gayle (Houston): guitar
+
East Babylon Symphony
+
Susan Alcorn (Houston): pedal steel
+
Charalambides
Tom Carter (Houston): guitar
Christina Carter (Houston): vocals, guitar
+
Freedom Sold
MC Kwam: vocals, guitar, samplers
DJ SpaceGhost: scrathes, samples, guitar
+
Huehuetl
Ce Acati Borsegui (Guadalajara): pre-Columbian Mexican instruments and percussion
Topiltzin Borsegui (Guadalajara): pre-Columbian Mexican instruments and percussion

Friday, October 2, 1998, 9pm
Wilber Morris Trio
at DiverseWorks
Wilber Morris (New York): bass
Thomas Borgmann (Germany): saxophone
Reggie Nicholson (New York): drums
presented by Sonic Works and KTRU

Friday, August 8, 1998, 8pm
William Parker and Patricia Nicholson
at MECA
William Parker (New York): bass
Patricia Nicholson (New York): dance

Thursday, July 9, 1998, 8pm
Wadada Leo Smith
at MECA
Wadada Leo Smith: trumpet
Harumi Makino Smith: poetry
Poovalur Srinivasan: Indian percussion
presented by MECA, Kumba House and Sound Exchange

Sunday, January 25, 1998
Assif Tsahar and Susie Ibarra
at MECA
Assif Tashar (New York): tenor saxophone
Susie Ibarra (New York): drums

Friday, January 23, 1998, 9pm
Joe McPhee and Arthur Doyle
at DiverseWorks
Joe McPhee (Poughkeepsie): soprano saxophone
Arthur Doyle (Birmingham): tenor saxophone, recorder